خشکسالی و دروغنمایش «خشکسالی و دروغ» نوشته و کار محمد یعقوبی که از اواخر هفتۀ گذشته “تا اطلاع ثانوی” توقیف شده است، روز دوشنبه نیز روی صحنه نرفت.

روز گذشته محمد یعقوبی در گفتگویی با خبرگزاری ایسنا ابراز امیدواری کرده بود که «خشکسالی و دروغ» با طی شدن«مراحل اداری» از روز دوشنبه بار دیگر روی صحنه خواهد رفت.

یعقوبی در این گفتگو اطلاع داده بود که این نمایش پس از اعمال موارد ممیزی، بار دیگر مورد بازبینی مسئولان و تائید مجدد همۀ آنها قرار گرفته است و گفته بود: «قرار است ظهر فردا ـ ۲۸ آذر ماه ـ نامه‌ای از سوی اداره کل هنرهای نمایشی مبنی بر اینکه نمایش «خشکسالی و دروغ» برای اجرا مشکلی ندارد به تماشاخانه ایرانشهر ارائه شود».

این گفته های محمد یعقوبی به نوعی مورد تائید محمد دشت گلی، سرپرست اداره کل هنرهای نمایشی، هم قرار گرفته است.

محمد دشت گلی نیز  روز گذشته در گفتگو با سایت خبرآنلاین تائید کرده است: « بازبینی دیشب انجام شده و مواردی که باید اعمال می‌شد، از سوی کارگردان اعمال شده است» و متذکر شده است: «مشکلات کار از نظر فنی حل شده و به نظر می‌آید که مشکل دیگری برای از سر گیری اجرا نداشته باشد».

اما با وجود آنکه محمد دشت گلی در مقام سرپرست اداره کل هنرهای نمایشی معتقد است اصلاحات لازم بر روی نمایش انجام شده است، به نظر می رسد که تصمیم گیری نهایی در مورد اجرا شدن یا نشدن نمایش«خشکسالی و دروغ» در دست او نیست.

 دشت گلی در گفتگوی خود با خبرآنلاین، با بیان اینکه هنوز نمی‌تواند پاسخ دقیق و روشنی دربارۀ اجرای دوبارۀ این نمایش بدهد، گفته است: « فیلم نمایش را امروز صبحِ زود به مجمع بازبینی رساندیم و مراحل اداری این کار باید انجام شود تا نمایش به روی صحنه برود که هنوز این مراحل انجام نشده است».

نکتۀ قابل توجه آن است که بنابر گفتۀ محمد یعقوبی، محمد دشت گلی به عنوان بالاترین مقام فعلی اداره کل هنرهای نمایشی و رحمت امینی به عنوان رئیس شورای نظارت و ارزشیابی، خودشان در آخرین بازبینی نمایش حضور داشته اند. با توجه به اینکه بطور معمول از نظر اهالی تئاتر این دو بالاترین مقام های تصمیم گیرنده برای صدور مجوز اجراها در حوزۀ تئاتر محسوب می شوند، گفته نشده است که قرار است فیلم نمایش «خشکسالی و دروغ» را چه کس دیگری ببیند.

بر این اساس چنین به نظر می رسد که اجرای دوبارۀ «خشکسالی و دروغ» نیازمند طی شدن نوع خاصی از «مراحل اداری» است که در تئاتر ایران اگر بی سابقه نباشد، کم سابقه است و برای طی شدن آن احتمالا دیگر امضای سرپرست اداره کل هنرهای نمایشی و رئیس شورای نظارت و ارزشیابی کافی نیست.

به این ترتیب نمایش «خشکسالی و دروغ» تا “اطلاع ثانوی” و تا طی شدن مراحل اداری، در برزخ منتظر خواهد ماند تا حکم نهایی صادر شود؛ انتظاری که شاید امروز به سر رسد و شاید تا “اطلاع ثانوی” به طول انجامد.

بیشـتر بخـوانیـد:

معرفی کتاب: نمایشنامۀ «پینوکیا» نوشتۀ «استفانو بننی»
«آنتونن آرتو» و تئاترِ بیمار؛ نوشتۀ «محمد رضایی راد»
مقدمه ای بر «شکسپیر معاصر ما» نوشتۀ «یان کات»
رابرت لوپاژ؛ جز ناخودآگاهِ انسان، هیچ جادویی در میان نیست
«تئاتر»، «غذا»، «جامعه» و «بحرانِ اقتصادی» در یونان
گزارشی از تولید «رویای ناتمام» به کارگردانی «حمید پورآذری»
سایۀ «استانیسلاوسکی» بر «تئاترِ قرنِ بیستم» همچنان پررنگ است
چه کسی نام مترجم «ویتسک» را از بروشور نمایش حذف کرد؟
بانویِ بلفاست؛ دربارۀ «مری جونز» و «سنگ ها در جیب هایش»