همکاری بهرام بیضایی، مژده شمسایی و محسن نامجو در نمایش «جانا و بلا دور»

بهرام بیضایی به زودی تازه ترین نمایش خود را با حضور مژده شمسایی و محسن نامجو در آمریکا روی صحنه می برد.

«جانا و بَلا دور» عنوان اثر تازۀ کارگردان و نمایشنامه نویس برجستۀ ایرانی است که با استفاده از تکنیک «سایه بازی» اجرا خواهد شد.

بهرام بیضایی در نمایش تازۀ خود بار دیگر به سنت های نمایشی ایرانی و استفاده از مضامین اسطوره ای رجعت می کند و با ترکیب جادویی خودش از شعر، موسیقی، عروسک و مضامین اسطوره ای، بار دیگر به صحنۀ تئاتر باز می گردد.

«جانا و بلا دور» روایتگر داستانی از ستیز و پیکار میانِ چهار عنصر آب، باد، خاک و آتش خواهد بود که در نهایت به خلقت جهانی تازه منتهی می شود.

این روایت اسطوره ای در دوران حکمرانی «تاریکی» بر جهان شکل می گیرد. در این روایت نزاعی حماسی میان چهار شخصیت همخون اسطوره ای در نهایت به رهایی جهان منجر می شود.

از نکات ویژۀ این اجرا حضور محسن نامجو – خواننده و نوازندۀ متفاوت و مشهور ایرانی – در کنار بهرام بیضایی است که به همراه مژده شمسایی روایتِ داستانِ نمایش و زندگی بخشیدن به دنیای سایه ها را با شعر و موسیقی بر عهده خواهند داشت.

نمایش «جانا و بلا دور» برای نخستین بار به زبان فارسی (به همراه بالانویس انگلیسی) از ۲۷ تا ۳۰ ژوئن در سالن Cubberley Community Center در ایالت کالیفرنیا روی صحنه می رود و پیش فروش بلیت های نمایش از هم اکنون آغاز شده است.

بهرام بیضایی، نویسنده، کارگردان و پژوهشگر برجستۀ ایرانی، مدتی است که به دعوت دانشگاه استنفورد برای تدریس در زمینۀ سینما و تئاتر ایران در آمریکا اقامت دارد. تازه ترین اثر پروهشی وی با نام «هزار افسان کجاست؟» به تازگی از سوی «انتشارات روشنگران و مطالعات زنان» به بازار کتاب راه یافته است.

 

بیشـتر بخـوانیـد:

دگرگونی «ساختار سازمانی» تئاتر؛ بازخوانی یک سخنرانی (2)
نامۀ «عزت الله انتظامی» به مسئولان؛ «خانۀ ما را ویران نکنید»
جریان های تئاتر قرن بیستم؛ استفاده از «فیلم» در تئاترِ معاصر
جشن «کانون کارگردانان تئاتر» به افتخارِ «محمود استادمحمد»
شکوائیۀ «جعفر والی» دربارۀ وضعیت این روزهای تئاتر ایران
«تئاتر»، «غذا»، «جامعه» و «بحرانِ اقتصادی» در یونان
سخنرانی «حمید امجد» دربارۀ آثار «بهرام بیضایی»؛ بخش اول
معجزۀ تئاتر؛ گزارشی از یک روز تمرین «حمید پورآذری» در لندن
گاردین: «تئاتر نامتعارف ایران»؛ نشانه ای از حرکت در بستر فرهنگ